3 Nisan 2021 Yazarı admin 0

Türkiye’nin birinci bayan lideri Ayşe Sarıkaya’nın amacı büyük!

Denizli’de yaşayan, evli ve 1 çocuk annesi Ayşe Sarıkaya, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nde memur olarak misyon yaparken, 1996 yılında çocukların ve gençlerin futbol oynayıp, makûs alışkanlıklardan uzak durabilmesi için müdürlük görevlileriyle Eğitimspor’u kurdu. Kadronun uzun yıllar idaresinde yer alan Sarıkaya, kulüpte 2005 yılında başkanlık misyonuna seçildi.

Emekli olmasının akabinde hayatını büsbütün spora adayan Ayşe Sarıkaya, çocukların âlâ altyapı eğitimi alabilmesi için çalışmalara başladı. Sarıkaya, 11-15 yaş ortası çocukların kulüpte tertipli olarak idman yapmalarını ve futbol oynamalarını sağladı. Maddi durumu yetersiz olan çocukların gereksinimleri için kaynak oluşturan Lider Sarıkaya, yıllarca çocukların futboldan uzak kalmamaları için gayret sarf etti.

TARİHE GEÇTİ

Eğitimspor’un başkanlığının yanı sıra uzun yıllar Denizli ASKF’de yönetici olarak misyon yapan Ayşe Sarıkaya, federasyonun geçen ay yapılan seçimlerinde başkanlık için aday oldu. Kentte faaliyet gösteren 142 kulübün delegelerinin katıldığı seçimde Sarıkaya, mevcut Lider Feyyaz Ceşen ile yarıştı. Toplam 341 delegenin oy kullandığı seçimde Sarıkaya 182 oy alarak Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun lideri oldu. Sarıkaya Türkiye’nin birinci bayan amatör spor kulüpleri federasyonu lideri olarak tarihe geçti.

“AMATÖR SPORLARI GELİŞTİREBİLMEK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

Ayşe Sarıkaya, Denizli’de çocukları makus alışkanlıklardan uzak tutmak için kurdukları Eğitimspor’da 16 yıldır başkanlık yaptığını söyledi. Denizli’deki amatör sporlara daha fazla katkı sağlamak maksadıyla Denizli ASKF Başkanlığı için aday olduğunu belirten Sarıkaya, “Ben çalışma hayatından emekli oldum fakat sporun emekliliği olmaz. Çocukları berbat alışkanlıklardan uzak tutmak ve spora yönelmelerini sağlamak için kurduğumuz Eğitimspor’da uzun yıllardır başkanlık yapıyordum. Bilgi ve birikimimi gençlere aktarabilmek için Denizli ASKF Başkanlığına aday oldum. Seçimi kazandım. Bana oy veren ve vermeyen herkesin lideriyim. Denizli’deki amatör sporları geliştirebilmek için var gücümüzle çalışacağız. Tüm gençlerimiz, çocuklarımız ve geleceğimiz için çaba edeceğiz” dedi.

“KADINLAR HER ALANDA OLMALI”

Türkiye ve Denizli’nin birinci amatör spor kulüpleri federasyonu lideri olduğunu tabir eden Ayşe Sarıkaya, “Bununla gurur duyuyorum, çok memnunum. Birçok tebrik aldım. Bayanlar her alanda olmalı. Zira bayanlar üretkendir, derleyicidir, kucaklayandır ve birleştirendir. Sporda cinsiyetçi olmamak gerekir. Ben o yüzden her alanda bayanların olması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

“SPORCU SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yetenekli gençleri keşfedip ülke sporuna kazandırmak istediklerini lisana getiren Ayşe Sarıkaya, “Bu hususta kulüp ve okullarla iş birliği çok değerlidir. Sporun her kısmında ülke olarak çok potansiyelliyiz. Daha çok gencimize ve çocuğumuza spor yaptırmak istiyoruz. 3 yıllık vazife süremizde amatör spor kulüpleri sayısını arttırmak ve atlet sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amacımızda kararlılıkla yürüyeceğiz. Benim bir hayalim vardı. Gerçekleştirdim ve Denizli ASKF Lideri oldum. Bundan sonraki hayalim yetenekli çocuklarımızın hayatlarına dokunarak onları daha üst düzeylere taşımak ve onların gayretine ortak olmak. Onların en büyük destekçisi olmak istiyorum” tabirlerini kullandı.