5 Mart 2021 Yazarı admin 0

UEFA ile kıran kırana pazarlık

Avrupa futbolunun geleceği için Riva’da dün özel bir toplantı gerçekleşti. UEFA Ulusal Federasyonlar Yöneticisi Zoran Lakovic ve Kulüp Karşılaşmaları yöneticisi Stephane Anselmo, TFF Lideri Nihat Özdemir ile kulüp liderlerine 2024’ten sonra geçilmesi planlanan Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı Swiss system (İsviçre sistemi) hakkında sunum yaptı.

Vakit zaman tartışmaların yaşandığı toplantıda Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, “Pandemi periyodunda FFP kriterlerinde anlayışlı davranmanızı talep ediyoruz. Kararlar aleyhimize çıkıyor” dedi. G.Saray Lideri Mustafa Cengiz, “Türkiye’den Şampiyonlar Ligi’ne direkt iştirak imkanı verilirse çok daha yeterli olacak” tabirini kullandı. UEFA heyeti ise “Biz Türkiye’nin futbol sevgisini biliyoruz lakin Avrupa maçlarına yedek gruplarla çıkmazsanız hak edeceğiniz yerlerde olacaksınız” tenkidinde bulundu. F.Bahçe idare heyeti üyesi Alper Pirşen de “Bu katsayı sistemi ile ve bu puanlarla burada olmamız mucize. Bu sistemin değiştirilmesi lazım” görüşünü iletti. TFF yetkilileri, 11. ve 12. sıradaki ülkelere de artı 2 kontenjan verilmesini istedi.

Toplantıya TFF Lideri Nihat Özdemir, TFF 1. Lider Vekili Servet Yardımcı, Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Lideri Ahmet Parıltı Çebi, G.Saray Lideri Mustafa Cengiz, F.Bahçe İdare Şurası Üyesi Alper Pirşen ve Trabzonsporlu yönetici Serdar Ekrem Hoş de katıldı.

Swiss system nedir?

“Swiss system” (İsviçre sistemi) modeli olarak bilinen yeni formata nazaran Şampiyonlar Ligi 36 ekibe çıkarılacak. 36 kadro UEFA sıralamasına nazaran 4 farklı kategoriye ayrılacak. Kadrolar rakipleriyle 10 maça çıkacak. 10’ar maçın oynanacağı lig sonunda genel puan sıralamasındaki birinci 8 kadro direkt, öbür 8 ekip play-off yöntemi ile ikinci cins biletini alacak. UEFA, 5 büyük ligden daha çok grubun Devler Ligi’nde uzunluk göstermisini istiyor.

(Sabah)