19 Mart 2021 Yazarı admin 0

Son dakika spor haberi: FIFA’dan tarihi karar! VAR sistemi…


Spor Toto Üstün Lig ve dünya futbolunda herkesin tartıştığı VAR yani Görüntü Asistan Hakem sistemi konusunda FIFA radikal bir hazırlık üzerinde duruyor. Dünya futbolunun işvereni, bilhassa ofsayt kararlarında yaşanan karmaşa ve tartışmaları büsbütün bitirmek istiyor.

Bunun için de VAR konusunda yeni bir teknoloji üzerinde duruluyor. Daily Mail’de yer alan özel haberde, FIFA’nın VAR için ‘yapay zeka’ üzerinde projeler hazırladığı tabir edildi.

FIFA’nın planladığı bu yapay zeka çalışmasıyla ofsaytlar anında belirlenecek, kararlardaki gecikmeler azalacak ve tüm çizgiler özel bir teknoloji ile çizilecek. Geçtiğimiz ay da Katar’da düzenlenen FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda bu sistem denenmişti.

Bu çalışmalarla ilgili başta Mark Clattenburg olmak üzere Premier Lig idaresi görüşlerini bildirdi. Bu çalışmanın adalet açısından daha yararlı olacağı kaydedildi.

YAPAY ZEKA ANI YAKALIYOR
Planlanan bu sistemdeki yapay zeka, oyuncuların hareketlerini izliyor ve tam olarak geçişin yapıldığı anı yakalıyor. Milliyet’te yer alan haber nazaran, böylelikle VAR, saniyeler içinde ofsayt yahut ofsayt değil kararı vererek yardımcı hakemi uyarıyor.

OTOMATİK OLARAK BULUYOR
FIFA’nın uygulamaya sokacağı yapay zeka, gol atılabilecek en uzak beden kısmını de otomatik olarak buluyor. Bu çalışmayla tartışmaların son bulması hedefleniyor.