4 Mart 2021 Yazarı admin 0

Şampiyonlar Ligi müjdesi! Ligi başkan bitiren…

Gözler bugün Riva’da yapılacak değerli tepeye çevrildi. 14.00’teki toplantıda UEFA Ulusal Federasyonlar Yöneticisi Lakoviç ve UEFA Kulüp Karşılaşmaları yöneticisi Anselmo, liderlere sunum yapacak. Bu değerli toplantı öncesi TFF 1. Lider Vekili Servet Yardımcı şunları söyledi: “Uzun vakittir bir Harika Lig projesi var. Bunun da başını M. United, Real Madrid ve Juventus üzere kadrolar çekiyor. Bunlar, ‘Biz artık 20 ekipli bir lig yapalım. 15 kadro daima orada oynasın. 5 takımı başka federasyonlardan alalım’ diyor. İşte o vakit biterdik biz… Büyük ihtimalle bu 5 grup Hollanda, Avusturya, Belçika üzere ülkelerden olurdu. UEFA buna muhakkak karşı çıktı. Zira Avrupa futbolunun mevti demekti bu. UEFA için lokal ligler çok kıymetli.”

HER KADRO DENK RAKİPLERLE OYNUYOR

“UEFA 2024 sonrası için çalışmalarını yapıyor. Buna ‘Swiss System’ (İsviçre Sistemi) diyorlar. Bu sisteme nazaran; her grup kendi ayarındaki rakiplerle oynuyor. Grup sayısını 36 yapıp, maç sayısını arttırmayı planlıyorlar. 36 grubun kabul görmesi yüksek bir ihtimal. Sayı 36’ya çıkarsa Türkiye Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan kulübün gitme bahtı daha fazla olacak.”

MÜSABAKA SAYISI 125 YERİNE 225 OLACAK

Ekstra 4 kontentajın birinden Fransa yararlanacak. Biz, UEFA’ya “2 kontenjanı kulüpler sıralamasında 11 ve 12. basamakta bulunan ülkelerin şampiyonlarına sağlayın” diyerek tavsiyede bulunduk. Sıralamamız çok aşağıda; 14 fakat ileride biz 12 yahut 13 de olsak iştirak imkânına sahip oluyoruz. Swiss System’de her gruba bir talih veriliyor. Birinci 8 bir üst tipe çıkıyor. 9 ve 24. ekipler play-off oynayarak son 8 ekibi aşikâr edip son 16’yı oluşturuyor. Maç sayısı 125 yerine 225’e çıkıyor. Daha çok gelir de elde ediliyor, play-offlarda ise tek maç olacak.

CENGİZ, ÇEBİ VE KOÇ VAR, AĞAOĞLU YOK

Saat 14.00’te Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkezi’nde gerçekleştirecek toplantıda UEFA temsilcileri; TFF idaresi ve Kulüpler Birliği ile buluşacak. Galatasaray Lideri Mustafa Cengiz, Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi ve Fenerbahçe Lideri Ali Koç toplantıya katılacak. Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu ise bugün 16.00’da oynayacakları maçı mazeret gösterip gelemeyeceğini bildirdi. (Sabah)