20 Şubat 2021 Yazarı admin 0

VAR sistemine karşı ASİ sistemi!

Antakya’da, Feridun Tınaztepe İlkokul Müdürü Abdulla Sönmez, VAR alternatif olarak ASİ sistemini geliştirdi. Sönmez, büsbütün kendi çalışmaları sonucundan yaptığı sistemle futbolda hakem yanlışlarının sıfıra ineceğini belirtti. VAR’ın kullanışsız olduğunu söyleyen Müdür Sönmez, “Söz var, yazı var. VAR sistemi yerine yerli ve ulusal ASİ sistemi var. Cumhurbaşkanımızın denetim edebileceği bir düzenek kurulmalı kelamından hareketle Zeybek oyununa benzeyen VAR sistemi yerine durmak yok yola devam kelamına uygun yerli bir sistem geliştirdim” dedi.

Sönmez, kendi icadı olan sistemden bahsederek, “ASİ sistemi, futbol oyun alanında bulunan iki yarı alanın her birinin bağımsız hale getirilmesi sonucunda ortaya çıkarılan bir sistemdir. Yani futbol alanında bulunan iki yarı alanının birini kırmızı yarı alan olarak işaretleyeceğiz, başkası beyaz yarı alanı olarak kalacak ve her bir yarı alan farklı hakem tarafından yönetilecek. Bizim sistemimizde insan tarafından yönetilmesi temeldir. Teknoloji sisteminde yönetilen maçlarda bilhassa VAR odalarında şaibe, taraflılık kelam konusu olabiliyor. Lakin bu türlü bağımsız bir ortamda kırmızı yarı saha hakemi kendi bölgesindeki hakemliğini yapacak, beyaz yarı saha hakemi kendi bölgesindeki hakemliğini yerine getirecek” tabirlerini kullandı.
Bu sistemdeki ana emelini da vurgulayan Sönmez, “Bizim buradaki asıl amaçladığımız VAR sisteminin yerine sahayı ikiye bölüp, iki hakemin yönetilmesi ve VAR hakemlerinin de imkanlar doğrultusunda alana inmesini sağlamak. Ya da isteğe nazaran yan hakemleri yahut 4. hakemleri alana sürerek 0 maliyet ile bir sistem üretmiş hale gelebiliriz” cümlelerine yer verdi.

Tıpkı vakitte hem maliyet açısından hem de futbolun zevk vermesi açısından faydalı bir sistem olduğunu lisana getiren Abdulla Sönmez, “Ülkemiz VAR sistemini ne kadar fiyatla almışsa, ASİ sistemini de daha az bir bütçeyle UEFA’ya ya da isteyen liglere sunabilir. Hakemlerin de insan olduğunu düşünürsek bütün eforu tam alana yaymak yerine iki yarı alanın iki hakemle yönetilmesi hem sorumluluğu azaltacaktır, hem de muvaffakiyet oranın yükseltecektir. Maliyet ve sürat açısından ASİ sistemimizin, VAR sistemiyle ortasında dağlar kadar fark vardır. VAR’dan gelen kararı beklemek için futbol dakikalarca duruyor, hem seyircinin hem de futbolcunun hevesi kaçıyor. Bunların hiçbiri bizim sistemimizde yok. Oyun durmayacak, futbolun hevesi kaçmayacak. İnanın, ben bir daha VAR sistemini duymak istemiyorum” dedi.

Son olarak bu sistemde hakemlerin vazifelerini de açıklayan Feridun Tınaztepe İlkokul Müdürü Abdulla Sönmez, “Top, kırmızıyla işaretlediğimiz yarı alana geldiğinde kırmızı saha hakemi durumları kıymetlendirecek ve beyaz yarı alan hakemi topun o bölgeye gelmesini bekleyecektir. Konumlar, beyaz yarı alanda yaşandığında beyaz saha hakemi maçı yönetecektir, bu sefer kırmızı saha hakemi kendi yarı alanında topun gelmesini bekleyecektir. Kararlar hangi bölgede verilirse verilsin, iki hakem saha içerisinde ortak karar verebilecek, çıkan kartlar ortak sayılacaktır. Kırmızı saha hakemi bir oyuncuya sarı kart gösterdiğini varsayarsak, beyaz saha hakemi tıpkı oyuncuyu ikinci sarı karttan oyundan atma hakkına sahip olacaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.