20 Şubat 2021 Yazarı admin 0

Türk futbolunda Avrupa tehlikesi! Ülke sıralaması…


Avrupa kupalarında bu dönem uğraş eden 5 temsilcimiz Alanyaspor, Başakşehir, Beşiktaş, Galatasaray ve Sivasspor yer aldıkları turnuvalara çok erken veda etti.

Bu durum Türk futbolu için büyük tehlikeye yol açarken, önümüzdeki yıl puan çabası vereceğimiz beş ülkenin ekiplerinin bu hafta UEFA Avrupa Ligi’nde yenilgi yüzü görmemesi de tehlikeyi bir kat daha büyüttü.

Dinamo Zagreb (Hırvatistan), Young Boys (İsviçre), Olympiakos (Yunanistan)rakiplerini yendi.Slavia Prag (Çekya) ve Kızılyıldız (Sırbistan)ise alandan beraberlikle ayrıldı.

Sabah’te yer alan habere nazaran son beş yılın ülke puanı toplamı dikkate alınan sıralamada, Türkiye bu dönemi 13. bitirmesine karşın önümüzdeki yıla 16. sıradan başlayacak.

TAKİPÇİLERİMİZ HIRVATİSTAN, YUNANİSTAN VE ÇEKYA
2016-2017 dönemi puanlarının değerini yitirmesiyle 20.400 puana düşen Türkiye’nin berbat bir Avrupa karnesi durumunda 16. basamağın altına gerileme ihtimali de epeyce yüksek. 20.400 puana sahip ülkemizi, Hırvatistan (20.150), Yunanistan (19.800), Çekya (19.700) takip ediyor.

Ülkeler ortasında puan farkının çok az olmasından ötürü mümkün bir makus gidiş bizi daha da aşağılara çekecek. Bu yüzden Avrupa’da uğraş edecek gruplarımıza büyük iş düşecek.