24 Şubat 2021 Yazarı admin 0

Spor Psikolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Karagözoğlu: 10 bin Euro’dan kaçıp milyonlar kaybediyorlar!

Harika Lig’de son devirlerde başta teknik yöneticiler olmak üzere birçok oyuncu mental sorun yaşıyor. Bu sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğini Spor Psikolojisi Uzm. Prof. Dr. Cengiz Karagözoğlu anlattı. Sabah’a konuşanDr. Karagözoğlu, atletlerin robot üzere yönetilemeyeceğini ve hislerinin görmezden gelinmemesi gerektiğini belirtip, “Mesut Özil de olsanız fark etmez. Bilimsel formda onların hislerini yönetmek zorundasınız.

YENİ TRANSFERLER İÇİN ÇOK KIYMETLİ
Teknik yöneticilerin yeni geldikleri gruplarda oyuncuları tanımaları büyük bir vakit kaybına neden olabiliyor. Kulüplerin bu sorunu çözmeleri için antrenörlerden bağımsız olarak spor psikologlarını bünyelerine katmaları gerekiyor. Böylelikle hem yeni transferlerin hem de yeni teknik adamların geçiş süreçleri daha az sancılı olur.”

PRİMLERİN BİLE ALTINDA KALIYOR
“Kulüplerin böylesine kıymetli bir noktayı gözden kaçırmamaları gerekiyor. Dünyada olan en güzel uzmanı da getirseniz bunun maliyeti çok yüksek değil.Primlerin bile altında kalıyor. Senede 10 bin Euro üzere bedellerle spor psikologlarını takımlarına katmayanlar dönem içerisinde yaşadıkları meselelerin da tahlilini bir türlü bulamıyor.”

BAŞAKŞEHİR’İN YAŞADIĞI TÜKENMİŞLİK SENDROMU
“Sezon içerisinde yaşanılabilecek sıkıntılara değinebilirsek burada Başakşehir’i örnek verebiliriz. Muhtemelen yaşanılan sorun Tükenmişlik Sendromu… Geçtiğimiz dönem en uygununu yapan bir grup ve bunu yapmak için de yani çok performans için de taviz verilen kimi ruhsal noktalar. Sonrasında da doğal olarak bir düşüş başlıyor. En güzelini yaparken taviz vermeden yapmak gerekiyor. Yoksa kısa vadede muvaffakiyet, uzun vadede ise başarısızlık gelebilir.”

SAKATLIKLARIN BİR NEDENİ DE RUHSAL
Birkulüpte çok fazla sakatlık yaşanıyor olmasının bir nedeni de ruhsal olarak grubun âlâ yönetilmemesi olabilir. Zira oyuncu kümesini örneğin öfke olarak denetim edemiyorsanız idmanda önemli sakatlıklar olabilir, ya da alanda kırmızı kartlar. Bu nedenle sakatlanmaların da altında ruhsal nedenler yatabilmektedir. Maç öncesi ya da devre ortası konuşmaları ile oyuncuları ruhsal olarak zinde tutmaya çalışan teknik yöneticiler var. Lakin onların donanımları ve eğitimleri bunu yapmak için kâfi değil. Tahminen de TFF tarafından antrenör kursları da bu alanda hazırlanabilir.”