17 Şubat 2021 Yazarı admin 0

İşte dünyanın en enteresan stadyumları! O kare şoke etti


Kimi stadyumlar, biraz kaçık ve tuhaf olmasına karşın, futbolun hakikaten her yerde oynanabileceğini kanıtlıyorlar. İşte dünyanın en garip stadyumları…

TARTAN CİERNY BALOG

Slovak minnows Tartan Cierny Balog’un hayranları, tribünlerinden geçen buharlı tren nedeniyle maç sırasında görüşlerini kısmen engelledi.

ESTADIO HERNANDO SILES

Bolivya’nın La Paz kentinde Estadio Hernando Siles, ulusal ekibin yanı sıra rakipleri Club Bolivar ve The Strongest için futbol alanıdır. Tıpkı vakitte pozisyonu nedeniyle deplasman kadroları için çok güç bir yer. Deniz düzeyinden 11,932 fit yükseklikte.

LİONEL MESSİ BU ALANDA KUSMUŞTU

Ünlü Lionel Messi, 2013 yılında Bolivya ile Arjantin ortasında oynanan Dünya Kupası elemeleri sırasında alanda kustu ve irtifa hastalığından muzdaripti.

STADION VOZDOVAC

Stadion Vozdovac, Sırbistan’ın Belgrad kentinde bulunan bir stad. Stadyumun altında 2012 yılında inşa edilen bir McDonald’s, KFC ve bir süpermarket var. Yani bir alışveriş merkezi ile iç içe…

ESTADIO MUNICIPAL DE BRAGA

Portekiz’in Braga grubunun stadı… Euro 2004 öncesinde Monte Castro taş ocağından oyulmuştu. Temelde bir uçurumun üzerinde… Arsenal, 2011’de Şampiyonlar Ligi’nde 2-0 yenilerek buradan ayrılmıştı. Çarpıcı bir görünüm ve her iki stand da sahanın üzerinde çelik tellerle birbirine bağlı. Her biri 15.000’e kadar hayran taraftar kapasitesine sahip.

DÜNYANIN EN YÜKSEK STADYUMU: OTTMAR HITZFELD GSPON ARENA

Bu stadyum dünyada futbol oynamak için en yüksek yer. Yarı vakitli FC Gspon’un meskeni olan taraftarlar, şayet futbol istediğiniz kalitede değilse, İsviçre dağlarının pastoral etrafının tadını çıkarabilirler.

Fakat oraya ulaşmak biraz sıkıntı… Otomobil ile ulaşım çok yüksek olduğu için güç ama yakınlardaki Stalden köyüne gidip teleferik almanız gerekiyor.

SVANGASKARğ

Yaklaşık 800 kişilik bir nüfusa sahip Faroe Adaları’nda bir ada olan Totfir’de bulunan Svangaskarğ, tuhaf bir formda 6.000 seyirci kapasitesine sahip.

Evvelce Malta’ya karşı 1998’deki galibiyetin kaydedildiği ulusal ekibin stadyumu… Fakat o vakitten beri Tórsvøllur’daki bir stadyuma taşındılar. Yeniden de burası yeşil zirvelerle çevrili ve çarpıcı bir mavi göl görüntüsü sunmaktadır. B68 Toftir takımınıa mesken sahipliği yapmaktadır.

GOSPIN DOLAC

Hırvatistan’a geri dönüyoruz, diğer bir aydınlatıcı arenaya gidiyoruz. Imotski’deki Gospin Dolac, size stadın ardında Mavi Göl’ü bulacağınız bir lagüne 1,640 fitlik bir düşüş olduğunu söyleyene kadar epey olağan görünüyor. NK Imotski’ye mesken sahipliği yapıyor ve 4.000 taraftarı ağırlıyor.

THE FLOAT @ MARINA BAY

Singapur’da, Marina Bay’de özel olarak yapılmış yüzen platformda yapılan bu saha da dahil olmak üzere işleri biraz farklı yapmaktan hoşlanıyorlar.

Bu platform 2007’de açıldı ve resmi olarak en büyük yüzer sahne ve bu nedenle 30.000 kapasiteli yerde tertipli olarak pop konserleri veriliyor. Fakat Singapur ulusal kadrosu burada oynama fırsatını şimdi değerlendirmedi. Aslında, The Float’ta Pazar Ligi futbolunun ötesinde hiçbir şey gerçekleşmedi

MMABATHO STADIUM

Güney Afrika’nın beşinci en büyük spor stadyumu olan Mahikeng’deki Mmabatho Stadyumu, 59.000 kapasitesine karşın 2010 Dünya Kupası seçimleri için reddedildi. Stadın platformlarının kimi kısımları alana bakmıyor.

Norveç Henningsvær Stadyumu

Norveç’teki Henningsvær Stadı, dünyanın en hoş görünümlü futbol alanlarından biri. Küçük bir adacık üzerinde yer alan saha; dağlar, koylar ve deniz görüntüsü ile futbolu adeta bir hayale dönüştürüyor.

Görüntü o kadar hoş ki, (Herhalde kimse izlemez diye) maçların izlenmesi için bir tribün bulunmuyor, sahayı daha çok amatör oyuncular kullanıyor.