15 Şubat 2021 Yazarı admin 0

Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova açıkladı! “Eğer maçlara seyirci alınırsa…”

Başta futbol karşılaşmaları olmak üzere birçok tertip aylardır seyircisiz olarak devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından da corona virüsü salgınında yaşanan artış nedeniyle dernek, sivil toplum kuruluşu ve meslek kuruluşları üzere örgütlenmelerin aktiflikleri de şubat ayının sonuna kadar iptal edildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Lideri ve Sıhhat Bakanlığı Corona virüsü Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, yaptığı açıklamada, karşılaşmaların bir mühlet daha seyircisiz oynanacağını belirterek, “Ben bu işe daima karşıyım. Zira beşerler iç içe. O aralık, maske ve hijyen kurallarını sağlayamadığınız müddet içerisinde insanları bir yere tıkıştırıp futbol karşılaşması izlenmesi yahut toplantı yapılmış olması bu pandemi ortamında alınan tüm önlemlerin çöpe gitmesi manasına gelir. O nedenle yalnızca futbol değil, birçok toplantının da bu hassaslıkla yapılmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“ÇOK SÜRATLİ YAYILIM ÇOK ENFEKSİYON DEMEK”
Mutasyonlu corona virüsün gençler ortasında daha sık bulaş gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Özellikle İngiltere’de olan mutasyon çok süratli yayılıyor. Çok süratli yayılım çok enfeksiyon demek. Bilhassa gençler ortasında yayıldığı söylendi. Çok enfeksiyon da çok hastaneye yatış demek. Bu manada baktığımızda maske aralık ve hijyene uyulması, kısıtlamaların da evreli olarak kaldırılırken bilhassa hadise sayılarının dikkate alınarak kaldırılması uygun olacaktır” sözlerini kullandı.

“HİÇBİR ŞEY DAHA NET DEĞİL”
Toplumun en az yüzde 70’inin aşılanmasıyla eskiye dönüşün olabileceğini aktaran Prof. Dr. Taşova, şöyle devam etti:

“Yüzde 70 ve daha üstünde aşı olması gerekiyor. Bu organizmaya ilişkin antikorun insanların bedeninde olması lazım. Mesela aşı sonrasında da baktığımızda enfeksiyon kelam konusu olabilir. Aşı olduktan sonra virüsü ya çok hafif yada bulgu göstermeden geçirebiliyorsunuz. Lakin bunu diğerlerine yayabileceğini de düşünmek gerekiyor. O nedenle dikkat edilmeli. Şu anda hiçbir şey daha net değil.”

“ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASINDA İNİSİYATİF KURUMLARDA”
Üniversitelerin de açılacağının sinyalini veren Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu noktada inisiyatif üniversitelerde. Biz de kendi üniversitemizde çalışmamızı yaptık. Bilhassa tıp fakültesi bağlamında konuştuğumuzda yahut uygulamalı eğitimle alakalı konuştuğumuzda online olmuyor. Çalışmamızı yapıyoruz. Öğrencilerin tek kişilik odalarında barınmasından uygulamaya geldikleri vakit ferdî hami ekipmanların sağlanması, istek eden tüm arkadaşlarımızın aşılanması üzere çalışmaları yapıyoruz. Onlarda da eğitim başlayacak” dedi.