12 Şubat 2021 Yazarı admin 0

83 yaşındaki antrenör ile iki yıl daha! Guinness Rekorlar Kitabı…

Ordu 1. Amatör Küme kadrolarından Esnafspor’un 58 yıldır aralıksız antrenörlüğünü yapan Aziz Tokat, mukavelesini yine uzatarak, gönül verdiği ekibine iki yıl daha imza attı.

Kent esnafı tarafından 1963 yılında kurulan Esnafspor’da gençlik yıllarından bu yana antrenörlük yapan Aziz Tokat, 83 yaşında olmasına karşın futboldan kopmadı.

Şimdiye kadar Esnafspor’da çeşitli başarılara imza atan B lisanslı antrenör Tokat, Harika Lig başta olmak üzere 1. Lig ve başka profesyonel liglerde uğraş eden kadrolarda oynayan çok sayıda futbolcu ve kalecinin yetişmesinde kıymetli rol üstlendi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başladığı günden bu yana sıhhatine dikkat etmeye çalışan Tokat, yeni yapılan Ordu Stadı’nda 58 yıldır antrenörlüğünü yaptığı Esnafspor için kontratını iki yıl daha uzattı.

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Ordu Şubesi Lideri Turgut Kır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aziz Tokat’ın kendilerinin de hocaları olduğunu belirterek, hocalarının 58 yıldır aralıksız Esnafspor’un futbol antrenörlüğünü yaptığını söyledi.

Kır, Aziz hocanın kendilerinin duayeni olduğunu ve kendisine çok kıymet verdiklerini belirterek, “Hocamızın sözleşmesini iki yıl daha uzatarak gruptaki antrenörlük vazifesine devam etmesini istedik. O da bizi kırmayıp kabul etti.” dedi.

Aziz Tokat’ın yaşayan bir efsane olduğunu ve kendisinin çok sayıda futbolcu yetiştirdiğini anlatan Kır, bu futbolcuların bir birçoklarının hala Üstün Lig ve TFF 1. Lig’de oynadıklarını aktardı.

– Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruldu

Turgut Kır, Aziz hocanın aralıksız biçimde bir grubun başında 58 yıldır antrenörlük yaptığını anımsatarak, “TÜFAD Ordu Şubesi olarak bu bahiste Guinness Rekorlar Kitabı’na da müracaatımızı yaptık. İnşallah hocamızı o kitaba yazdırarak da ölümsüzleştireceğiz.” halinde konuştu.

Aziz Tokat’ın sıhhatinin çok yerinde olduğunu söz eden Kır, “İnşallah hocamız ilerlemiş yaşına karşın futbolun içerisinde daima olur. Biz öğrencileri olarak her vakit kendisinin destekçisi olmayı sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Genel Lideri Metin Kır ise böylesine hoş bir tarihe tanıklık etmekten ötürü keyifli ve gururlu olduklarını belirterek, Aziz Tokat’ın Ordu futbolu başta olmak üzere Türk futbolunda da emeklerinin çok olduğunu lisana getirdi.

Tıpkı kadroda 58 yıldır aralıksız vazife almak her antrenörün yapacağı iş olmadığını söyleyen Kır, deneyimli teknik adamın bunu başardığını aktardı.

AZİZ TOKAT: “KENDİMİ SAĞLIKLI HİSSEDİYORUM”

Antrenör Aziz Tokat ise kendisine yine iki yıl daha misyon veren kulüp yetkililerine teşekkür ederek, bu vazifesi 58 yıldır sürdürdüğünü, sıhhati el verdiği sürece grubun başında olmaya devam edeceğini söyledi.

Şu anda kendisini sağlıklı hissettiğini anlatan Tokat, salgın nedeniyle amatör futboluna orta verildiğini, bunun için öğrencilerini ve futbolun içerisinde yer almayı çok özlediğini kaydetti.

Sıhhati spora borçlu olduğunu anlatan Tokat, “Ben bu antrenörlüğü yapabildiğim kadar, sıhhatim el verdiği sürece yapacağım. Maksadımız Ordu amatörünü ve futbolunu daha uygun yerlere taşımak.” dedi.

Türkiye’de tüm teknik adamlara hürmetinin olduğunu söyleyen Tokat, yetiştirdiği öğrencilerini ise düzgün yerlerde gördüğü sürece memnun olduğunu tabir etti.

Antrenör Tokat, futbolu çok sevdiğini, bu sevgiyi fırsat buldukça gençlere aşılamaya çalıştığını kelamlarına ekledi.